Az iharosi gyerek-táborban kezdtük a délutánt. Gondnok úr körbe-vezetett minket a területen és az épületben. Hát mit mondjak, nem egy luxus-szálloda. Erre az ingatlanra is igaz az, ami a Szily-kastélyra. Egy púp, egy nyűg volt az eddigi vezetés nyakán, nem is foglalkoztak vele... Lehet, mutogatni kellene, retro-helyet lehetne csinálni belőle... Ledőlt lámpa-vasak és búrák, félig elbontott tároló-ház... Jah, és itt is van - elmaradhatatlanul - két konténer... Az épület csúnyán lelakva... feljött linóleum, lógó ajtók, festetlen, rohadó ablakok... Azonnal határoztunk is róla, hogy a jövő évi intézmény-felújítási keretből ezeket az alapvető hiányosságokat, szükséges javításokat a városüzemeltetés oldja meg.
A hivatalba visszatérve először is érdeklődtem, miért nem került napirendre a sportkoncepció - amihez én előzőleg elküldtem kiegészítéseimet. Válaszul azt kaptam, hogy a Viadukt SE elnöke most a pályázatírással volt elfoglalva, majd következő alkalommal tárgyaljuk. Várom.
A 2011-es intézmény-felújítás beszámolóját utólag nagyon bánom, hogy elfogadtam így... több tisztázatlan dolog is volt benne, nem volt egyértelmű még jegyző úr magyarázata után sem, hogy egy-egy tétel miért úgy van, ahogy. Feltételezem, hogy maga a jegyző úr sem volt tisztában minden részlettel - nem is kell, ezért kerestem meg később azt, aki foglalkozott ezzel, de akkor ott nem kaptam kielégítő választ. Mindenképpen jobb lenne egy részletesebb beszámoló a jövőben. Az elkészült munkákról pontosabb leírás - mi került oda, kicsit tételesen, hogy micsoda, a munka előtti állapotról és az elkészült munkákról fénykép.
A bizottság kérte, hogy a pénzmaradványt ne a labdafogó hálóra költsük, mert azt majd csak a Kolozsvári utcai pálya megújítása után lesz szükséges, addig ott még akár az is megvalósulhat a pályázati pénzből. A pénz inkább maradjon meg, például az iharosi tábor felújítására.
Obsor város kérelmet nyújtott be, miszerint testvér-településünk szeretne lenni. Mi azt javasoltuk most, hogy egyelőre a meglévő kapcsolat-felvételek mellett másra nincs erőforrás, a polgármester úr egy udvarias hangvételű levélben a kérelmet szépen utasítsa vissza.
Újra előkerült a Szép Porta díj. Az után érdeklődtem elsősorban, hogy miért lenne jó létrehozni, mi lenne vele a célunk, kinek akarunk ilyen díjat osztani? Kértem a jegyző-urat, nézzen utána az ingatlanadónak - csak 120nm felett, 320Ft/nm/év díjat kell fizetni, így csak nagyobb ingatlanokra és akkor is minimális díjat kell fizetni. Ennek elengedése nem motiváció - éppen azok felé, akiket ezzel a díjjal megszeretnénk mozdítani, hogy tegye rendbe portáját, kertjét. Mert problémám ezzel az is, hogyan tudja a bíráló-bizottság eldönteni, hogy maga alakította ki, és nem kertésszel... de az, aki kertésszel, de a település képét építi, miért zárjuk ki... Sok kérdés merül fel, jól át kell mind gondolni.
Én amúgy valami egészen másban gondolkodom, de egyelőre nem tudom megfogalmazni - kistermelői, háztáji díj, vagy egy pályázat, ahol a település képét romboló ingatlanok felújítására lehet pályázni.
Kérésemre a következő ülésre halasztjuk a döntést, addig további ötleteket, javaslatokat lehet megfogalmazni.
Az ülésre vendégeink érkeztek, a Hat Lépés a Kultúráért Egyesület képviselői, akik azért jöttek, mert az idei évre felajánlották a Mikulás ünnepség megvalósítását. A rendezvény-keretünkben szerepel ennek költsége, így az anyagi részét a város rendezi. Meghívnák a Meseerdő Bábszínházat, hogy egy téli témájú állatos mesedarabbal színesítsék a programot. A rendezvényt a Fifike és az Aranyalma tagjai dobnák még fel, kiváncsian várom, mit nyújtanak. Eddig nem kellett csalódni bennük.
Az október 23-i megemlékezés idén a Faluház nagytermében kerül megrendezésre, tekintettel arra, hogy a biatorbágyi 56-os események résztvevői - illetve azok családtagjai - részére emlékérmek kerülnek kiosztásra. Délelőtt pedig csak koszorúzás lesz a biai Szentháromság-téren. Ez így rendben való, elfogadható.
Utolsónak a Faluház szilveszteri programjavaslatát hallgattuk meg. Jelen lévő alpolgármester úr azonnal elkezdte kihúzni a szerinte felesleges dolgokat - karaoke, tűzijáték, vacsora... Igazgató úr védekezett, próbálta meggyőzni, hogy egy szilveszteri bulihoz ezek alapkellékek, ott helyben nem történt megegyezés, meglátjuk, mi marad belőle. Én azt mondom, ez a szervező szakmai feladata, hogy megítélje, hogyan tud vonzó, nívós rendezvényt létrehozni.
Az 500Ft-os belépődíjat kezdő, vonzó lehetőségként gondolták, én viszont javasoltam, hogy emeljék ezt meg, egyrészt a finanszírozás miatt, az fizessen, aki elmegy bulizni, ne közpénzből finanszírozzuk az egészet, másrészt ha nívós rendezvényt akarunk, akkor aki el akar jönni, vegye komolyan. Az 500Ft annyi, hogy eljövök, megveszem a jegyet, és ha nem tetszik, fél órán belül lelépek, elmegyek máshova. Magasabb jegyárért már elvárhatok színvonalas programot, és mi is elvárhatjuk, hogy a vendégek ott maradjanak, teljes estén át részt vegyenek a programon.
A bizottság viszont úgy határozott, hogy ez a rendezvény teljes egészében maradjon faluházi hatáskörú, faluházi szervezés, így a finanszírozása is annak éves költségvetéséből történjen.
Tél közeledtével lassan ideje lesz beszélni a korcsolya-pálya körüli parkolási gondokról is.